Ny promotion film fra FADB

Del indlæg

Ny promotion film fra FADB

FADB har i samarbejde med Mathias Kolringen og Gudmund Thai lavet filmen “Tæt på naturen – med buejagt” til at promovere buejagt.

Mathias fortæller om filmen

Sammen med FADB og fotografen Gudmund Thai, har jeg bedrevet en kort introduktionsfilm til buejagt. Vores fælles ønske var, at filmen skulle give udenforstående et indblik i buejagt, og måske pirre lidt til nysgerrigheden.  

Tilgangen var, at filmen skulle vise noget flot natur, de forskellige tilgange til buejagt, samt lidt af det gode sammenhold, vi buejægere har. Endvidere forsøgte jeg at skabe en film, som jeg godt selv ville have set, inden jeg begyndte på min livsændrende rejse – der startede med købet af en bue. Altså en film, der både giver lidt fakta og sætter nogle drømme i gang.

Tak til Carsten Brandbyge Olsen, David Hauge og Sigurd Gransted Falck der medvirker i filmen, og ikke mindst til Mathias Kolringen der udover at medvirke i filmen står for tekst og idé samt Gudmund Thai for produktion af filmen.

Du kan se filmen her: Tæt på naturen med buejagt Dansk version

Del gerne filmen med venner og bekendte, diverse social media mv. så kendskabet til buejagt bliver udbredt 🏹